DENGELİ BESLENME NEDEN ÖNEMLİDİR?

DENGELİ BESLENME NEDEN ÖNEMLİDİR?

Yaşamımızı sağlıklı devam ettirebilmemiz ve iyi ruh hali için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besin öğelerini yeterli miktarda almalıyız. Dengeli beslenmeyi yaşam şekli haline getirmemiz gerekmektedir.

Peki bu besin öğeleri nelerdir?

 1. Protein: Vücut onarımı, dokuların büyümesi ve bağışıklık sistemi için önemlidir. Et, tavuk, balık, yumurta, süt ürünleri, baklagiller (mercimek, nohut, fasulye) iyi protein kaynaklarıdır. Protein gruplarında kırmızı et, beyaz et, balık ve hindi ürünlerini haftanın belirli günleri çeşitliliği sağlanmalıdır. Haftada 3 gün kırmızı et, 1 gün balık eti tüketmeye özen gösteriniz.
 2. Karbonhidrat: Enerji sağlayan temel besin kaynağıdır. Karbonhidrat seçenekleri kompleks karbonhidrat gruplarından seçilmeli, ürünlerinin düşük glisemik indekse sahip olmalarından dolayı kan şekerinin regülasyonunu sağlamaktadırlar. Tam tahıllı ürünler, sebzeler, meyveler, baklagiller,  yulaf ve karabuğday gibi ürünler kompleks karbonhidratlara örnektir.  Aynı zamanda lif içeriği yüksek besinlerin seçilmesi sindirimi kolaylaştırır ve tokluk hissini arttırmaktadır.
 3. Yağ: Hücre yapısı, hormon üretimi ve vücut ısısının düzenlenmesi için gereklidir. Sağlıklı yağlar, omega-3 yağ asitlerinden zengin besinler, zeytinyağı, avokado, kuruyemişler ve tohumlarda bulunur. Metabolik olayların devamlılığının sağlanabilmesi için önerilen miktarda sağlıklı yağların tüketilmesi gerekmektedir.
 4. Vitamin ve Mineraller: Vücudun düzgün şekilde çalışması için gereklidir. Mevsiminde meyve ve sebzelerin renk çeşitliliğinin sağlanarak tüketilmesiyle vücudun ihtiyacı olan vitamin/mineral alımları karşılanmaktadır.

Dengeli beslenme önerileri:

 • Farklı besin gruplarından yeterli miktarda alın.
 • Öğünlerinizle ilk olarak protein, yağ ve karbonhidrat grubu sıralamasında tüketmeye özen gösterin.
 • Öğün atlamayın.
 • İşlenmiş gıdaları sınırlayın, mevsiminde meyve ve sebze tüketmeyi tercih edin.
 • Rafine şeker tüketiminden kaçının.
 • Tuz tüketimini sınırlayın.
 • Porsiyon kontrolü yaparak aşırı yemekten kaçının. Tabak sunumlarında küçük tabak seçimlerinden yapın.
 • Yemekleri yavaşça ve iyi çiğneyerek tüketin.
 • Yemekler esnasında sıvı tüketiminden kaçının.
 • Ölçülü şekilde yağ tüketimine dikkat edin.

Her bireyin yaş, cinsiyet, fiziksel aktivite ve sağlık durumuna göre beslenme ihtiyaçları farklılık göstermektedir. Bu nedenle, bireysel gereksinimlerinize uygun beslenme planı için bir beslenme uzmanına danışmanız önemlidir.

Hello Healthy dengeli beslenmenize yardımcı olmak ve sürdürülebilir hale getirmek için dengeli beslenme paketleri mevcuttur. Dengeli beslenme içerikleri kilo alma, formda kalma ve kilo verme olmak üzere ihtiyaca göre 1200 – 2100 kcal arasında ayrılmaktadır. Sizlere uygun paket içeriğiniz beslenme uzmanıyla birlikte belirlenmektedir.

Hello Healthy olarak dengeli beslenme paketlerimiz Akdeniz Tipi Beslenme içeriğine sahiptirler. Akdeniz Tipi Beslenme tarzı sağlığı olumlu etkileyen birçok yararlı etkileri vardır. Akdeniz Tipi Beslenmenin yararları:

 • Kalp Sağlığı: Akdeniz diyeti, zeytinyağı gibi sağlıklı yağ kaynakları ile yüksek miktarda doymamış yağ içermesi nedeniyle kalp sağlığını destekler. Omega-3 yağ asitleri içeren balık tüketimi de kalp hastalığı riskini azaltabilir.
 • Kolesterol Düzeyi Kontrolü: Doymuş yağların azalması ve yüksek lif içeriği nedeniyle kan kolesterol seviyelerini düşürebilir.
 • Antioksidan Kaynağı: Meyve, sebze, kuruyemiş ve tam tahıllı ürünlerin bolca tüketilmesi nedeniyle yüksek miktarda antioksidan alımına yardımcı olur. Antioksidanlar, hücre hasarını önleyerek yaşlanma sürecini yavaşlatabilir.
 • Diyabet Kontrolü: Düşük glisemik indeksli yiyecekleri tercih eder. Bu, kan şekerinin daha istikrarlı bir şekilde kontrol edilmesine yardımcı olabilir.
 • İyi Yağ Asidi Dengelemesi: Akdeniz tipi beslenme, deniz ürünleri, zeytinyağı ve fındık gibi sağlıklı yağ kaynaklarını içerir. Bu, vücuttaki iltihaplanma düzeyini azaltabilir.


Yazar: Dilara Demiran

Editör : Metin Samaraz

Kolajen Beslenme
...
KETOJENİK BESLENME
...

Sizi Arayalım Paketinizi Birlikte Hazırlayalım.

hellohealthy

Vazgeç