TARTIDA DEĞİŞİM YOK. NEDEN?

Diyete başladığımız zaman değişimi hemen tartıda görmek isteriz. Unutmamalıyız ki kilo alımlarımız bir anda gerçekleşmiyor ve sağlıklı bir şekilde verdiğimiz kilolarımızdaki değişikliklerde hızlı bir şekilde tartıya yansımayacaktır. 

Diyete başlanıldığında her saat başı tartılmak, her gün tartılmak veya gün aşırı tartılmak diyet sürecinizde duygu durumunuzu olumsuz etkileyecektir. Diyet motivasyonunuzun düşmesine neden olabilir. Haftada bir ya da 2 haftada bir tartılmak önerilmektedir. Tartıdaki sonucu birçok etmen etkilemektedir. Hormonlar, su içme düzeyi, alkol kullanım durumu, fiziksel aktivite durumu, yemeklerdeki tuz oranı, tuvalete çıkamamak vb. durumlar bunlardan bazılarıdır.

Tartım sonucunuzda önemli olan durum rakamlar değildir. Analizinizin detayı önemlidir. Kilonuz aynı kalabilir ama içeriğindeki dağılımda kas – yağ oranları önemlidir. 1 kg kas kütlesi ile 1 kg yağ kütlesinin vücudunuzda kapladığı alan bir değildir. Bu yüzden kilonuz aynı kaldığı halde istediğiniz görünüme ulaşmış olabilirsiniz. Bizim amacımız her zaman sağlıklı vücut kompozisyonuna erişmek olmalıdır. Bu süreçte sadece kiloya takılı kalmadan detaylı vücut analizinizle veya bel/kalça oranınıza bakarak yorumlama yapılmalıdır.


Yazar: Dilara Demiran

Editör : Metin Samaraz

BEBEK YAŞAMININ İLK BİN GÜNÜ
...

Sizi Arayalım Paketinizi Birlikte Hazırlayalım.

hellohealthy

Vazgeç